Mit tehetek, ha nem tudom, mi építhető a telkemre?

hatósági szolgáltatás

Mielőtt, elkezdünk azon gondolkodni, hogy mekkora, hány szintes és milyen megjelenésű legyen a házunk, mindenképpen utána kell járni, hogy a telekre mi építhető. Különösen igaz ez, ha még nem vettük meg a kiszemelt telket, mert kiderülhet, hogy nem is alkalmas olyan épület építésére, mint ami az előzetes elképzelés.

A tisztázás legegyszerűbb módja, ha építész tervezőt választunk először, mert Ő, segíteni tud abban, hogy a lehetőségeket kiderítsük.

Ha még nincs építészünk, vagy ha a telekre nem egyértelműek a szabályok, akkor lehet igénybe venni egy nem régen kialakított jogi szolgáltatási rendszert, a hatósági szolgáltatást.

A teljes jogszabályi nevén, „Építésügyi és építésfelügyeleti hatósági szolgáltatás”, arra alkalmas, hogy a területileg illetékes építési hatóság, kérelem alapján nyilatkozik a telekre vonatkozó előírásokról, vagy akár a tervezés során konkrétan felmerülő kérdésekre, esetleg benyújtás előtt véleményezi, hogy a terv az előírásoknak megfelel-e, vagy van, amin változtatni kell.
Ez az eljárás remekül megfelel arra, hogy a jogszabályi értelmezésből eredő problémák elkerülhetők legyenek. Ez azért is fontos, mert a folyamatosan változó és gyakran ellentmondó szabályozások tengerében, igen nehéz eligazodni, és sajnos nem ritka, hogy a hatóságok, vagy akár hatóságon belül a hatósági előadók is eltérően értelmeznek egy-egy előírást.

A hatósági szolgáltatás rendszere Magyarországon annyira új, hogy még az építészek közül is kevesen ismerik, és a hatóságok sem igen találkoztak vele, ezért elő fordul, hogy azt nem is tekintik jogszabályi kötelezettségnek és igyekeznek kibújni alóla. Ez nem, is csoda, hiszen a szolgáltatás keretében leírtak a hatóságot kötelezik, azt be kell tartaniuk, ezért az építési engedélyezési eljárásban már nem gondolhatják meg magukat és nem képviselhetnek más állásfoglalást, mit ahogy az egyre gyakrabban megtörténik.

Azt azért érdemes tudni, hogy a hatóság előzetes egyértelmű állásfoglalása csak hazánkban újdonság. Sok országban ez a megszokott eljárásrend. Horvátországban például, a tervezés első lépéseként egy geodéziai felmérést kötelező készíttetni. A geodéta, hatósági utasítások alapján a telek pontos paraméterei mellett a beépítés helyét is feltünteti és ehhez tartozik egy lista a betartandó építési paraméterekről. Tehát az építetőnek és a tervezőnek nem kell megpróbálni, kitalálnia, hogy milyen szabályoknak kell megfelelni, hanem az építési engedélyezés során mindenki pontosan tisztában van a lehetőségekkel és a kötelmekkel.

A hatósági szolgáltatás jó irány, de hatósági rendszerünkön van még mit csiszolni.

Új hozzászólás

Sorrend