Tervezés


Az épületek tervezésének folyamata.



Az épülettervezést három fázisra lehet osztani:

  1. Előkészítés
  2. Építési engedély
  3. Kiviteli dokumentáció

Az előkészítés nagyon fontos lépés. Ide tartozik az építési telek kiválasztásától, a tervezési program összeállításán keresztül, a vázlatterv elkészítésig, minden. Tehát főbb paramétereit tekintve, ebben a szakaszban fog eldőlni, hogy az épület, amiben lakni szeretnénk, mennyire szolgálja az elképzeléseinket, és mi lesz az ára.

Az engedélyeztetés során a vázlattervből engedélyezési dokumentáció készül, ami már pontosabban meghatározza az épület szerkezeti kialakítását, megjelenését, elhelyezkedését a telken, felhasználandó anyagokat. Az engedélyezési terv szolgál arra, hogy az építési hatóság megadja az építési engedélyt, és később az ellenőrzésnek, végül a használatbavételi eljárásnak is ez az alapja.
Az engedélyezés mellé, 2016-tól újból megjelent a bejelentéshez kötött (egyszerű bejelentés) épület kategória, bár teljesen más tartalommal, mint 2009-ben. Most, csak a 300 m2 hasznos alapterület alatti, új építésű családi-házakra vonatkozik.

Kiviteli tervet, családi háznál ritkán készíttetnek az építtetők, pedig ez az a terv, amely pontosan tisztázza az összes szerkezet kialakítását, a vasbeton szerkezetek vasalását, a gépészet és a villamos rendszer kialakítását... Olyan részletes szakági tervek készülnek, amelyek alapján az épület pontosan beárazható. A kiviteli terv részeként készülő árazatlan költségvetés alapján, egyforma műszaki tartalmú, tehát érdemben összehasonlítható árajánlatokat lehet kérni a kivitelezőktől.

A jelenlegi jogszabályok a kivitelezéshez kötelezően előírják az elektronikus építési napló (e-napló, vagy e-építési napló) használatát, amelybe kötelező feltölteni a kiviteli terveket, ugyanakkor a kiviteli terv fogalmát ebben az esetben komoly erőszak érte, hiszen (csak ebben az esetben) a szabályok megelégednek az engedélyezési tervvel, árazatlan költségvetéssel és egy egészségvédelmi és biztonságtechnikai tervvel. A tervezők, a legtöbb esetben nem járulnak hozzá, vagy csak feltételekkel, hogy az engedélyezési tervet kiviteli tervként felhasználják, ezért, aki mégis így tesz, az magára vállal minden felelősséget, és egyúttal a szerzői jogokat is megsérti.