Kivitelezés


Épületek létrehozásához szükséges anyagok, szerkezetek beépítése.



Az építkezés (kivitelezés) folyamata több fázisra bontható:

  • Az első lépés az előkészítés (feltételezve, hogy a tervek már rendelkezésre állnak).
  • Ezt követően következik az épület felépítése, használatra alkalmas (kész) épület kivitelezése.
  • Végül a használatbavétel.

Az előkészítésre nagyon oda kell figyelni, mert itt már eldől (még ha nem is tudatosul), hogy milyen áron és milyen minőségben fog elkészülni az épület. Ebben a szakaszban kell kiválasztani a kivitelezőt, biztosítani az építkezés feltételeit (raktár, WC, kerítés...) kitűzetni a telket a geodétával, elintézni a közművek ideiglenes, vagy végleges bekötését.

A kivitelezés három módja közül lehet választani. A régóta ismert saját kivitel, vagy kaláka. Ezt valójában a jelenlegi kivitelezési szabályok nem teszik lehetővé. Ha valaki mégis ezt választja, igen sokat kell trükköznie, és minden garanciát elveszít.

A generálkivitelező nélküli építkezés, amikor az egyes mesterekkel egyenként állapodunk meg, jelentősen csökkentheti az összköltséget. Akinek nincs naponta legalább 3-4 órája, hogy az építkezést szervezze, anyagok után rohangáljon, a mesterekkel vitatkozzon, e-építési naplót vezessen (stb.) és nem rendelkezik jelentős építőipari tapasztalattal, az ne válassza ezt a megoldást, még akkor se, ha olcsóbb.

A legjobb megoldás, ha megbízunk egy fővállalkozót, aki az összes munkáért felel. Igaz, hogy ez a legdrágább módszer, de a színek, burkolatok, belső berendezési tárgyak kiválasztásán kívül csak a finanszírozás a feladatunk, így nyugodtan tudjuk végezni a napi feladatainkat. Az sem mellékes, hogy a munka során elkövetett szabálytalanságokért a kivitelező vállal teljes felelősséget és , hogy a jogszabályok által előírt minimális jótállás és szavatosság (összességében 3, egyes szerkezeteknél 5-10 év) érvényesíthető. Továbbá, hogy a kivitelező cégtől elvárható a kötelező első osztályú teljesítés és az behajtható, valamint, hogy mindent szabályosan végezzen, megfelelően dokumentáljon.

Sokat segít, ha még a tervezés alatt megbízunk egy műszaki ellenőrt, mert ennek a szakembernek az a feladata, hogy segítse a szakértelmével a lehető legjobb eredmény elérését. Az is igaz, hogy a műszaki ellenőr is csak akkor tud hatékonyan és felelősséggel dolgozni, ha van fővállalkozó, aki nem tud másra mutogatni, ha probléma van. A műszaki ellenőr nem összekeverendő a műszaki vezetővel! A felelős műszaki vezető is a szakszerűségért felelős, de őt, a kivitelezőnek kell alkalmaznia, ebből adódóan az építtetővel "ellenérdekelt".

Az e-építési napló az e-építés, OÉNY (Országos Építésügyi Nyilvántartás) oldalán érhető el, a második fülön.
Az e-napló készenlétbe helyezéséhez (megnyitásához), NÜJ szám (Napló Ügyfél Jel) szükséges, amit a kormányablakban, vagy az e-ügyintézés oldalon igényelhető regisztráció alapján, az elektronikus rendszer oszt ki.