Tégla


Agyag és égetett agyag termékek



Az egyik legrégebbi mesterséges építőanyag az agyag, illetőleg az agyagból készült termékek. Az emberi civilizáció legkorábbi időszakaiban is épültek már agyagfalak. A legendás babiloni palota, oroszlános kapu és templom, a zikkurat - ismertebb nevén Bábel Tornya - nagyrészt vályogtégla falazatúak, a színes mázas felültet, burkolólapokkal készítették.

Babilon, Istár kapu

Az ókori civilizációk gyakran sivatagos területek folyói mentén alakultak ki, ezért a fa hiánya miatt, az égetett agyag termékek igen drágák és ritkák voltak. Így jellemzően agyag, vagyis vályogfalakat építettek, rakott, vert, vagy falazott technológiákkal.
Érdekesség, hogy a mai Irak területén kialakult civilizációk használtak a természetben megtalálható kátrány felhasználásával vízálló téglát, és habarcsot.
Az égetett tégla és cserép használata, a mediterrán kultúrákban virágzott fel, ahol agyag, tűzifa is volt bőven, de a csapadékos időjárás nedvességtűrő épületszerkezetet igényelt.

Moszanra a vályog háttérbe szorult. A szigorú előírások, amelyek az alternatív, természetközeli megoldások alkalmazását nagyon megnehezítik, sőt esetenként szinte lehetetlenné teszik, a vályog falazatok építését is nehézkessé és költségessé teszik.


Napjainkban rengeteg különböző tégla szerezhető be. Eltérő alapanyagokból, építési technológiákkal építhető falazó anyagok kapható, ezért a házunkhoz legalkalmasabb kiválasztása nem könnyű feladat. Kissé tovább nehezíti a dolgunkat, hogy olyan fal építési öszvérmegoldások is terjednek, amelyek az elemes és a monolit (öntött falas) rendszereket ötvözik. Ezen felül mérlegelhető alternatíva a szerelt falas rendszerek valamelyike.

A falazott rendszereket leginkább anyaguk szerint lehet csoportosítani:

    - Égetett kerámia falazóelemek:
    • Tömör tégla
    • Blokktégla
    • Vázkerámia (Porotherm, Termotherm, Mátratherm...)

    - Pórusbeton falazóelemek (Ytong)
    - Könnyűbeton falazóelemek (Leier)
    - Mészhomok tégla

Az öszvér megoldások is többnyire valamilyen elemes fal építéssel kezdődnek, majd az elemekben lévő üregeket vasalattal megerősített betonnal töltik ki. Az elemek készülhetnek cement kötésű polisztirol gyöngyből (eredetileg Rasta, most Duratherm, Löglen rendszer), cementkötésű farostból (Leier-Durisol, Fabeton), formahabosított polisztirolból (eredetileg Isorast, most Thermo-Block, IsoShell, IsoteQ ).

A túl sok információ talán nehezíti a választás, ezért azt tisztázni kell, hogy az öszvér megoldásokat szinte minden esetben rendszerben értékesítik, tehát komplett szerkezeteket kell rendelni, nem építőanyagot, ezért ha valaki ilyet választ, azt már az épület tervezése előtt el kell dönteni, mert az épületet a rendszer méretrendjéhez és technológiájához kell igazítani.

A valódi falazóelemek közül a legelterjedtebb a vázkerámia és a pórusbeton. Ezek az elemek a legkönnyebben beszerezhetők és a leginkább variálhatók. Korábban sok épület épült könnyűbeton elemekből is, de a kedvezőtlen hőátbocsátási tulajdonságok miatt háttérbe szorul. Ma már jóformán csak olyan szerkezetekhez használják, ahol a hőszigetelő képességnek nincs annyira jelentősége, mint a lábazat, vagy a melléképület.